Standard Shar-pei


země původu  :  Čína

patronát  :   FCI

datum publikace platného standartu:  14.04.1999 / FCI - std. 309  20.7.2006 /

použití: lovecký a strážní pes

klasifikace FCI:  - skupina 1 - pinčové a knírači, molosové, švýcarští salašničtí psi a příbuzná plemena

                               skupina 2 .1 - molosové , dogovití psi, bez pracovní zkoušky

historický přehled:  pravděpodobně pochází z města Dialak v provincii Kwun Tung

vzhled:  středně velký, kompaktní pes s kvadratickou stavbou těla a krátkou partií beder. Kožní záhyby na mozkovně a         kohoutku, malé uši a tlama podobná hrochovi mu propůjčují jedinečný vzhled.Psi jsou větší než feny.

proporce:  výška šarpeje od podložky ke kohoutku odpovídá délce jeho těla od ramenního kloubu k vrcholu sedací kosti. To platí hlavně o psech, vzdálenost mezi nosní houboua stopem odpovídá vzdálenosti mezi stopem a týlním hrbolem.

povaha:  nezávisla, klidná, milující svoji rodinu, k cizím lidem odtažití, nezávislí

hlava: spíše velká v poměru k tělu, záhyby kůže na čele a na lících pokračují v lalok

-lebka: plochá, široká

-stop: středně vyvinutý

-nosní houba: velká a široká, přednostně černá,ale přípustná je jakákoliv barva, jež odpovídá barvě srsti. Nosní otvory šikoce otevřené

-čenich: široký od nasazení až ke špičce tlamy, bez tendence k zužování, pysky a horní část tlamy dobře vyplněny

-tlama: jazyk,patro, dásně a pysky jsou přednostně modročerné. Růžově skvrnitý jazyk je přípustný.U světle zbarvených jedinců je zbarven jednotně levandulově

-čelisti,zuby: silné čelistis dokonalým nůžkovým skusem, přičemž horní řezáky v horní čelisti presahují pres mezery přes řadu řezáků v dolní čelisti a zuby stojí kolmo v čelistech.Dolní pysk nemá být natolik masitý,aby tím byl ovlivněn skus

-oči: tmavé, mandlové barvy, se zachmuřeným výrazem. Světlejší barva duhovky je přípustná, pokud je barva srsti vybledlá. Zdravá funkce očí a očních výček nesmí být ovlivněna kůží, vráskami nebo srstí.Bez entropia

-uši: velmi malé, spíše tlusté, tvaru rovnostranného trojúhelníku.Na špičce lehce zaoblené a vysoko nasazené.Špičky směřují k očím.Těsně přiléhají k lebce.Postavené uši jsou velmi nažádoucí.

krk : střední délky, silný, dobře nasazený na plecích

trup: u dospělých psů jsou kožní vrásky na těle velmi nežádoucí kromě kohoutku a kořene ocasu, kde se tvoří mírné vrásky. Horní linie z profilu - za kohoutkem lehce pronesený, směrem k bedrům opět lehce stoupá. hřbet krátký, silný, partie beder krátka, široká, lehce klenutá, záď spíše plochá, hruď široká a hluboká, hrudník dosahuje až k loktům.Dolní linie - pod partií beder lehce stoupá.

ocas: silný a kulatý u kořene, postupně se zužuje až k tenké špičce.Vysoko nasazen a je charakteristikou plemene. Nesen zahnutý,úzce stočený nebo nad hřbetem, nebo k jedné straně. Neúplný nebo zcela chynějící ocas je vysoce nežádoučí.

končetiny: hrudní rovné, středně dlouhé a dobré síly kosti.Kůže bez vrásek.Plece svalnaté, dobře šikmo uložené a dozadu skloněné.Přední nadprstí - šikmo postavené, silné a pružné.Pánevní končetiny - svalnaté, silné, středně zaúhlené, běhy stojí kolmo k zemi a při pohledi zezadu jsou rovnoběžné, hlezno hluboko nasazené.Tlapy středně velké, kompaktní , nerozevřené.Prsty dobře klenuté, bez paspárků na pánevních končetinách.

chody: přednostní je klus, pohyb je volný, harmonický a energický, aktivní. Vpředu prostorný a se silným posunem zezadu.

osrstění: srst - charakteristickým znakem plemene - krátká, drsná a naježená. Rovná a odstává od těla.Bez podsady.Délka 1 až 2,5 cm.Nikdy není trimovaná.

barva: mimo bílé jsou všechny jednotné barvy přípustné. Ocas  a zadní strana stehen jsou častozbarveny světleji.Tmavší odstín podél hřbetu a na uších je přípustný.

kohoutková výška: 44-51 cm

chyby: jakákoliv odchylka od výše uvedeného se musí považovat za vadu

těžké vady: jiný než nůžkový skus / jako přechodné opatření je přípustný lehký podkus/, špičatá, úzká tlama, skvrnitý jazyk / mimo růžově skvrnitého jazyku/, velké uši, nízko nasazený ocas, srst delší než 2,5 cm

vylučující vady: agresivita nebo bojácnost, plochá obličejová část se silným podkusem, předkus, růžový jazyk, vtočený vnitřní pysk, kulaté, vypouklé oči, entropiu, ektropium, kožní záhyby bránící normální funkci očí. Postavené uši, ztráta ocasu, hluboké kožní záhyby na trupu a končetinách.Jiná než jednotná barva.

poznámka: psi musí mít dvě varlata normálně vyvinutá, sestouplá v šousku.Jakýkoliv umělý zásah na jedinci zejména v oblasti pysků a očních víček vylučuje psa z konkurence.